Owczy żywot

23rd kwiecień, 2019 / NATURA I CZŁOWIEK / Brak komentarzy

Do ciężkiej pracy przy koszeniu traw potrzebne są specjalne moce. To znaczy specjalne owce. Biała Masywu Centralnego to rasa przystosowana do trudnych warunków hodowli, doskonale wykorzystująca pastwisko. Suffolk z czarnymi głowami o rzymskim profilu uszlachetnia inne rasy.

Wiedzę o przydatności tych owiec posiedli zarządcy Majątku Rogalin, którzy te naturalne kosiarki wykorzystują do utrzymywania w należytym stanie Łęgów Rogalińskich, nie dopuszczając do zarastania ich krzakami i innymi niepożądanymi roślinami, a owczym nawozem pomagają użyźnić rozległe pola uprawne.

Na pastwiskach owce spędzają czas od późnej wiosny do wczesnej jesieni (o zeszłorocznym redyku pisaliśmy TUTAJ). Dotychczas wykot miał miejsce w zimowych zagrodach, jednak w tym roku jagnięta będą mogły poczuć smak świeżej trawy już od pierwszych chwil życia.

Wiele lat temu, przebywając na szkockiej owczej farmie w hrabstwie Dumfries and Galloway, mieliśmy okazję podziwiać jagniątko, które urodziło się zaledwie dwie godziny wcześniej. Oczywiście urodziło się na pastwisku, gdzie spędzić miało całe swoje życie wraz z resztą ogromnego stada. W zagrodach przebywały jedynie owce chore i ich jagnięta, a także jagnięta bliźniacze, dla których matki nie miały wystarczającej ilości pokarmu.

Nasze warunki klimatyczne nie pozwalają jeszcze na całoroczny wypas owiec. Całe kilkusetosobnikowe stado chłodniejsze miesiące spędza w zagrodach, ale z pewnością cały czas śnią o zielonej trawie i świeżych pędach.

By tak ogromne stado przepędzić na rozległe łąki nie wystarczy jedynie praca człowieka. Najlepszymi pomocnikami okazują się być psy, które jednak trzeba najpierw odpowiednio wyszkolić. To duże przedsięwzięcie, ale przynoszące wiele satysfakcji zarówno przewodnikom, jak i ich podopiecznym. Bo wszyscy wiemy jak ważne jest, by praca sprawiała przyjemność!

By sprawdzić, jak każdy z zapaleńców radzi sobie z wyzwaniem, urządza się zawody psów pasterskich. W tym roku wszyscy mają okazję przyjrzeć się im z bliska, choć lornetka z pewnością też się przyda. Na nadwarciańskich łęgach, w dniach 3-5 maja, Majątek Rogalin organizuje Majówkę (wydarzenie TUTAJ).

Oprócz międzynarodowych zawodów pasterskich będzie można zapoznać się z rasami psów i owiec, czy po prostu spędzić miło czas z daleka od miejskiego zgiełku. Na towarzyszącym jarmarku będzie można zasmakować tradycyjnej kuchni i zaopatrzyć się w wyroby regionalne. Dla „słodkich pamprów” też coś się znajdzie. My szykujemy darmowe ciasteczka wykonane z naszych owczych foremek


Zostaw komentarz