Dzikość na talerzu

Od wielu dni cieszymy się już piękną, słoneczną pogodą. Niektórzy nawet twierdzą, że to już lato w pełni! A jeszcze parę tygodni temu z tęsknotą wypatrywaliśmy nadejścia prawdziwej wiosny i wszelkie jej przejawy stanowiły optymistyczny obrazek.

Naprzeciw oczekiwaniom tych najbardziej niecierpliwych wyszło Laboratorium Sztuki i Dziedzictwa Inspekt i zaprosiło na warsztaty „Dzikie rośliny jadalne na przednówku” prowadzone przez Natalię Olejnik – przyszłą doktor biologii specjalizującą się w paprotnikach.

Zbiórkę zarządzono w dawnej stacji kolejowej w Lednogórze, którą pamiętam jeszcze z dzieciństwa, gdy z siostrą i rodzicami niejednokrotnie wybieraliśmy się z Poznania do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Spotkanie rozpoczęliśmy długim spacerem. Najpierw przydrożnymi rowami i łąkami, gdzie nie oparła nam się żadna bylina, żaden krzaczek czy drzewo.

Na ogromną leszczynę musiała wejść jedna osoba i nagiąć najwyższe gałęzie, by można było zerwać kwiatostany. Zapewniam, że leszczyna nie doznała uszczerbku, a po naszym „najeździe” głęboko odetchnęła i nadal walczy z najwyższymi drzewami o lepszy dostęp do słońca.

Przechodząc przez wieś Imielenko zatrzymaliśmy się przez chwilę na starym cmentarzu ewangelickim (dawn. Johannesgarten) założonym w pierwszej połowie XIX wieku i zlikwidowanym w 1957 roku. Cmentarz mocno zarośnięty wciskającymi się w każdą szczelinę bzem i wysoką trawą, choć mieszkańcy Imielenka starają się we własnym zakresie teren oczyścić i przywrócić mu należny szacunek.

Czy rodzina malutkiej Marthy też zbierała smaczne i zdrowe rośliny by ugotować pożywną brejkę?

Podczas spaceru niektórzy chwytali za noże w szale zdobywania tego, co po zimie ocalało, ale ostatecznie wszyscy wrócili szczęśliwie w całości i można było zabrać się wreszcie za gotowanie.

Na pierwszy rzut poszła brejka, czyli zupa ze wszystkiego, co można było zdobyć. Do bazy z cebuli i włoszczyzny dodaliśmy gwiazdnicę pospolitą, przetacznik lśniący, babkę lancetowatą i duuużo pokrzywy.

Była tak pyszna, że podobną ugotowałam dla gości w drugi dzień Wielkanocy. Tym razem na bazie z pasternaku z dodatkiem młodziutkiej pokrzywy i gwiazdnicy, które zebrałam, a jakże, w moim przydomowym ogródku😊

Na warsztatach raczyliśmy się również jajecznicą z gwiazdnicą i sałatką z cebuli szalotki, pokrzywy, przetacznika, krwawnika i gwiazdnicy.

Na deser zaserwowaliśmy sobie naleśniki z kwiatostanami leszczyny (są bardziej miękkie od kwiatostanów olchy czarnej) polanymi sosem miodowym z dodatkiem dzikiej róży i posypanymi pąkami lipy.

Kolejnym daniem były staropolskie podpłomyki ze zmielonymi w moździerzu owocami lipy. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się te przypominające nam wyprawę do lasu.

Na koniec poszły frytki z kwiatostanów olchy czarnej i kłącza pięciornika.

Tak uodporniona wszelkimi dostępnymi o tej porze skarbami mogłam w pełni sił wyznaczyć sobie nowe zadania.

W pokazie udział wzięły foremki:

wiewiórka

grzyby

muchomor


Zostaw komentarz