CZTERY PORY ROKU W WIELKOPOLSKIM PARKU NARODOWYM – TAJEMNICE PTAKÓW

2nd kwiecień, 2019 / WYPRAWY DALEKIE I BLISKIE / Brak komentarzy

Pierwszego dnia wiosny wybraliśmy się do dawnej siedziby namiestnika Kraju Warty – Arthura Greisera. Mury tego pałacyku, w którym obecnie mieści się Dyrekcja Wielkopolskiego Parku Narodowego i Muzeum Przyrodnicze, tym razem przyjęły o wiele bardziej szacownego gościa.

Doktor Andrzej Kruszewicz to dyrektor warszawskiego zoo, z zamiłowania ornitolog. Jego opowieści zainteresują najbardziej wybrednych słuchaczy, a towarzyszące im piękne i zabawne obrazy dopełniają całości. Dowiedzieliśmy się, jak ptaki postrzegają świat, w jakich kolorach go widzą, jak słyszą, mierzą odległość i celność.

Większość ciekawostek można było sprawdzić tuż po spotkaniu. Muzeum udostępniło swoje sale wystawiennicze, z czego skwapliwie skorzystaliśmy. Baczniej przyjrzeliśmy się rzęsom i „wąsom” ptasim, które okazały się być najzwyklejszymi piórami.

Można było także przyjrzeć się budkom lęgowym dla wielu gatunków ptaków, porównać ich wielkość czy rodzaje wejść do nich.

Dla spragnionych ciekawostek ze świata ptaków (i innych zwierząt) polecamy audycję w radiowej Trójce (klik), w której usłyszeć można gawędy doktora Kruszewicza, a dla bardziej dociekliwych polecamy bogatą kolekcję jego książek.

Oczywiście nie mogło obyć się bez zdobycia dedykacji dla nas, a lekturą będziemy raczyć się w towarzystwie ćwierkającego w tle zegara


Zostaw komentarz